Logo sklepu 3kropki.pl
^ kategorie
> kategorie
Ilustracja wpisu

Jak grać w planszówkę Wsiąść do pociągu. Zasady gry

piątek, 21 lipca 2023 godz. 10:26:34

"Ticket to Ride", czyli "Wsiąść do Pociągu", to popularna planszówka, która wciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gra polega na budowaniu tras kolejowych i zbieraniu kart pociągów, aby zdobywać punkty. Oto szczegółowe zasady gry:

Cel gry:

Celem "Wsiąść do Pociągu" jest zdobycie jak największej liczby punktów, budując trasę kolejową, łącząc wybrane miasta na planszy.

Zawartość pudełka:

W pudełku znajduje się plansza z mapą kolejową, karty pociągów różnych kolorów, pionki pociągów, bilety, punkty, tzw. "pociągi-kolory", a także instrukcja.

Przygotowanie gry:

  • Rozłóż planszę na stole.
  • Każdy gracz otrzymuje punkty, pociągi w jednym kolorze i 4 bilety.
  • Karty pociągów są mieszane i odkładane na planszy.
  • Na planszy wybieramy losowo kilka kart tras i układamy je na planszy obok stosu kart.


Przebieg gry:

Gra składa się z rund. W każdej rundzie gracze wykonują swoje tury, podczas których mogą wykonać jedną z trzech akcji:

1. Dobranie kart:

Gracz może wybrać dwie karty pociągów z planszy lub jedną z zakrytego stosu.

2. Budowa trasy:

Gracz może wybudować trasę kolejową łącząc miasta na planszy. Aby to zrobić, musi posiadać odpowiednią liczbę kart pociągów w odpowiednim kolorze, które pasują do danej trasy. Każda trasa ma określony kolor i długość, a punkty za daną trasę zdobywa tylko jeden gracz. Na trasie nie może być innych pociągów.

3. Dobranie biletów:

Gracz może wybrać trzy bilety kolejowe (tras), z których musi zachować co najmniej jeden. Trasy z billetów, które zrealizuje na koniec gry, dadzą mu dodatkowe punkty. Jednak niewykonanie jednej z tras z billetów odejmie mu punkty.

Punktacja:

  • Za wybudowanie tras kolejowych zdobywa się punkty w zależności od ich długości.
  • Za zrealizowanie tras z bilettów zdobywa się dodatkowe punkty.
  • Za niezrealizowanie tras z bilettów traci się punkty.


Zakończenie gry:

Gra kończy się, gdy któryś z graczy posiada na planszy tylko dwie, jednej lub brakującej trasy z billetów. Wtedy wszyscy gracze wykonują swoje ostatnie tury. Następnie następuje podliczenie punktów, które zdobyli gracze za wybudowane trasy i zrealizowane bilety. Gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Podsumowanie:

"Wsiąść do Pociągu" to ekscytująca gra planszowa, która pozwala na rozwijanie strategii, podejmowanie decyzji i rywalizację z innymi graczami. Proste zasady i różnorodne warianty planszy sprawiają, że gra jest dostępna dla graczy o różnym poziomie doświadczenia. Czytanie i interpretacja tras, wybór odpowiednich kart oraz dokładne planowanie ruchów są kluczowymi elementami sukcesu w tej grze. Bez względu na wynik, "Wsiąść do Pociągu" zapewnia mnóstwo zabawy i emocji, które przyciągają graczy do powrotu na kolejne rozgrywki.

Z powrotem

Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie. zamknij